Plašāk par zināmo

<< visi raksti

Skarainie flokši

Flokši ir daudzgadīgi lakstaugi. Vienā vietā tie var augt ļoti ilgi. Tie labi pārcieš ziemas aukstumu un vasaras karstumu, un flokšu visneatvairāmākā īpašība ir reibinoši saldā smarža.

Flokši tiek uzskatīti par universāliem augiem, jo sev piemērotu šķirni var atrast jebkurš puķumīlis, kā tradicionālas lauku sētas, tā moderna un minimālisma stilā ierīkota dārza kopējs. Vispazīstamākais un izplatītākais ir skarainais floksis (Phlox paniculata), kas zied no jūnija līdz pat septembrim, ziedi ir smaržīgi, dažādās krāsās – balti, rozā, violeti, sarkani, zili.

Interesants un garāks pēc auguma – ir plankumainais floksis (Phlox maculata), kas zied no jūnija līdz augustam ar baltiem, violeti rozā vai rozā ziediem garās koniskās ziedkopās.

Kultūrā flokši no 1732.gada.

Vietas izvēle

Flokši labi aug dažādās dārza augsnēs, tomēr visomulīgāk tie jutīsies un krāšņi ziedēs irdenās, pietiekami mitrās, trūdvielām bagātās un caurlaidīgās. Noteikti jāraugās, lai nedz pavasaros, nedz rudeņos flokšu stādījumā nekrātos stāvoši ūdeņi, nebūtu vēlams arī paaugstināts gruntsūdens līmenis, jo pārmērīgi slapjā vietā flokši nespēj augt un aiziet bojā.

Vislabāk flokšiem patiks saulainā vai daļēji noēnotā vietā. Turklāt flokši mīl brīvību, tie jāstāda vietā, kurai vējš brīvi "staigā" cauri, jo flokši necieš karstu un mitru gaisu.

Jāatceras, ka šķirņu augstums mainās arī atkarībā no gaismas intensitātes. Spilgtā saules gaismā augi ir zemāki, bet pat divu stundu pusdienlaika noēnojums palielina to augstumu.

Nodrošinot augiem nepieciešamās barības vielas, tie atalgos pūles ar skaistu, veselīgu, kupli lapotu ceru un bagātīgu ziedēšanu.

Slimības

Ilgu laiku rudens flokši šķita nedaudz piemirsti, ne tik iecienīti kā citas ziemcietes. Iemesls? Agrākos gados veidotās šķirnes ļoti slimoja ar miltrasu. Tagad daudzām šķirnēm uzlabota izturība pret slimībām.

Tomēr galvenais, lai flokši apmierināti ar augšanas apstākļiem – paēduši, padzēruši, netiek pārkarsētas saknes un nesūdzas par skābu (optimāli pH 6-7), sablīvētu augsni.

Pavasarī ļoti ieteicams papildmēslojums ir kalcija nitrāts, lai nodrošinātu pareizu pH līmeni augsnē. Var flokšus apkaisīt ar pelniem, dolomīta miltiem, arī celtniecības krītu.

Lai drīkstētu miltrasu apkarotu ar ķimikālijām, tagad ir nepieciešams apmeklēt augu aizsardzības speciālos kursus un iegūt atbilstošu kvalifikāciju.

Pret miltrasu var cīnīties ar tautas metodēm, bet tad tas jādara regulāri - katras 7-10 dienas. Slimības apkarošanai var izmantot::

 • Sēru – pavasarī, kad dzinumi sasnieguši 5-7 cm garumu un dienā temperatūra ir apm. 20 oC, flokšu stādījumus profilaktiski apputina ar sēru. Sēru ieber plānā, divkārt salocītā kaprona zeķē un vienmērīgi uzputina uz augiem. Ja augi ir sausi, tad vispirms tos aprasina ar ūdeni. Parādoties pirmajām miltrasas pazīmēm - sērošanu atkārto.
 • Sinepju pulveri - izšķīdina ūdenī – 50 g uz 10 litriem.
 • Kalcinēto sodu - izšķīdina ūdenī – 50 g uz 10 litriem.
 • Vircu, ar to apsmidzinot augus – ārkārtīgi “aromātisks”, toties pret miltrasu iedarbīgs process.
 • Ziepjūdeni - ūdenī izšķīdina saimniecības ziepes un aprasina jau laicīgi katru nedēļu vai ik pārnedēļas.

Kopšana

Pēc noziedēšanas ieteicams izgriezt noziedējušos ziedu čemurus. Tas palīdzēs uzturēt šķirnes tīrību, jo būs novērsta sēklu pašizsēja. Turklāt vēlāk rudenī uzziedēs arī flokšu pazarītes.

Lai pagarinātu flokšu ziedēšanas laiku, daļai flokšu cera maija beigās vai jūnija pirmajā pusē var saīsināt jaunos dzinumus par 1/3 vai pat pusi no to garuma. Augšējās lapu žāklēs attīstīsies kupli sānu dzinumi, kas bagātīgi ziedēs vēlāk. Ziedkopas būs nedaudz sīkākas nekā tad, ja ziedpumpuri būtu veidojušies uz viena centrālā stublāja. Šāda apgriešana ne vien aizkavē flokšu ziedēšanu, bet arī samazinās ziedošo krūmu augstumu.

Flokšu saknes atrodas samērā tuvu augsnes virskārtai, tās ir jutīgas pret iežūšanu. Lai izvairītos no izžūšanas, augsni virs saknēm var regulāri mulčēt – vislabāk ar komposta un neitralizētas bagātinātas kūdras maisījumu. Stādījumus flokšu saknes var no košās saules aizsegt ar kādu citu blakus augošu, zemāku augu.

Laistīt dārzā ir nepieciešams tikai ļoti sausā laikā. Turklāt to dara reti, bet bagātīgi. Regulāri tas jādara, flokšus audzējot konteineros.

Flokši vienā vietā var augt daudzus gadus. Tomēr pamazām flokšu ceriem atkailinās saknes, tādēļ rudenī tos vismaz 2 – 3 cm biezā kārtā nepieciešams apbērt ar auglīgu kompostu. Uzbērtā mulčas kārta ziemā pasargā no izsalšanas.

Šķirņu raksturojums

Krāsas

Skaraino flokši šķirnēm pieejama ļoti plaša krāsu gamma::

 • Zaļganie, dzeltenīgie.
 • Baltie.
 • Sarkanie - aveņu krāsa ar dažādu silto un auksto toņu piesātinājumu, sarkani rozā, sarkani violeta, gaiši oranži-sarkana, purpura-sarkana.
 • Oranžo vai lašu krāsas grupa.
 • Rozā – gaišāk rozā, tumšāk rozā, lašu krāsas.
 • Violetie. Violetie un tumši violetie flokši vakarā puķu dārzā nereti “pazūd”. Tos noteikti vajadzētu kombinēt ar citiem krāsu toņiem, piemēram, auksto gaiši rozā.
 • Zilie. Attiecībā uz zilo un gaiši zilo toni - jūs nekad neredzēsiet tos gaišā dienas laikā. Tikai agri no rīta, vakarā vai mākoņainā laika, jūs ieraudzīsiet, ka 'Blue Paradise', ‘Sky Scraper’ un ‘Blue Evening’ no lillā un violetā kļūs par zilu. Tas ir, dažu šķirņu ziedu krāsa var būtiski mainīties atkarībā no apgaismojuma un gaismas krišanas slīpuma leņķa. Izmantojiet un baudiet šīs “brīnumu” stundas!

Divkrāsainie. Daudzām šķirnēm uz zieda vainaglapām ir dažādi plankumi, smērējumi, riņķi un acis. Ja tie aizņem lielu daļu ziedlapas, no tāluma ziedu un ziedkopas jau parasti uztver citā tonī. Šīs interesantās šķirnes tad labāk stādīt celiņu, soliņu, mājas tuvumā.

Zieda diametrs

Dažādām šķirnēm zieda diametrs variē no 0,5-0,7 līdz 5cm. Lielziedīgie vairāk cieš nelabvēlīgos laika apstākļos (vējš, lietus, saule). Pēc kārtīgas lietus gāzes lielziedīgei flokši izskatās noplukuši. Tomēr šie flokši ir krāšņāki un to ziedkopas vieglāk atbrīvojas no noziedējušām ziedlapiņām nekā blīvākās ar sīkākiem ziediem.

Zieda forma

Ir zvaigžņveida, ieapaļa, apaļa, piecstūraina forma. Vainaglapiņas ar noapaļotu, apaļu, plakanu vai sirdsveida galu. Vainaglapas var būt blīvi izkārtotas -segt cita citu vai atstāvošas.

Ziedkopas raksturojums

Svarīgākais faktors – ziedkopu raksturojums (forma, faktūra, blīvums). Tas ir noapaļotas, cilindriskas, ovālas un koniskas, puslodes vai lietussargveidīgas, sazarotas, noliektas, blīvas vai irdenas.

Šķirnes ar plakanajām "cepurēm" jāstāda tuvāk nekā piramīdālās. Flokši ar blīvām ziedkopām izskatās labi blakus ziemcietēm, kurām ir brīvs zarojums. Ažūros sīkziedu flokšus dārza kompozīcijās izmanto kā krāsu papildinājumu vai, lai uzsvērtu liliju, dienziežu un dāliju izteiktās formas.

Smarža

Sentiments! Flokši vecmāmiņas dārzā tik ļoti smaržoja! Saplūkto flokšu ziedu pušķis vāzē tik ļoti reibina!

Smarža dažādām šķirnēm tomēr ir atšķirīga. Ir spēcīgāķa, rūgtāka, saldāka, maigāka vai maz izteikta.

Stublāji

Nozīme ir arī flokšu dzinumu un kātu krāsai. Tādējādi šķirnes ar tumši violeti-brūnganiem dzinumiem atdalās no kopējās lapu masas ('Neon Flare Blue’, 'Tequila Sunrise'). Atšķirīgi ir arī plankumainā flokša kāti. Tie ir klāti ar purpursarkaniem plankumiem un svītriņām.

Būtiska nozīme ir flokšu kātu noturībai, lai stublāji spētu noturēt savas ziedu cepures. Sevišķi par to ir piedomāts pie jaunajām, zemajām flokšu šķirnēm.

Lapas

Arī flokšu lapām ir dažādas formas. Plankumainajiem flokšiem tās ir šaurākas nekā skarainajiem. Vēl ļoti neparastas ir šķirnes ‘Cleopatra’ lapas jaunajiem dzinumiem. Sākotnēji tās ir šauras, nedaudz sačokurojušās - atgādina slima flokša lapiņas, bet vēlāk tās izveidojas jau ierastajā formā.

Daļai flokši šķirņu (‘Starfire’, 'Blue Evening', 'Blue Paradise', 'Bright Eyes', 'Tenor', 'Zenobia') pavasarī lapas ir ar sarkanīgu nokrāsu. Tādejādi tie izceļas uz pārējo flokšu fona. Ekskluzīvi ir flokši ar raibām lapām – zaļš ar baltu, zaļš ar krēmkrāsas, zaļš ar dzeltenīgu ('Nora Leigh', 'Elisabeth', 'Crème de Menthe', 'Darvin Juyse). Interesanta ir šķirne 'Chocolate', kurai ir purpursarkans lapojums visu veģetācijas periodu, izteiktāks vasaras otrajā pusē labi apgaismotā vietā.

Atšķiras arī lapu sakārtojums uz kāta. Lielākoties lapu pāri uz kāta ir sakārtoti neregulāri, bet daļai šķirņu (‘Nahodka’, ‘Peacock White’, ‘Peacock Chery Red’) tās ir sakārtotas kā četrstūrī. Skatoties no augšas var redzēt četrlapu rindas.

Ziedēšanas laiks

PĒC ziedēšanas laika visas šķirnes nosacīti iedala trīs grupās::

 1. agrās – sāk ziedēt jūnija otrajā pusē
 2. vidējās - zied jūlija otrajā pusē
 3. vēlās - zied no augusta līdz septembra sākumam.

Augstums

Flokšu augstums ir ļoti relatīvs lielums, tas ļoti atkarīgs no augšanas apstākļie::

 1. Ļoti zemie – 30-40cm;
 2. Zemie – 40-60cm;
 3. Vidējie – ap 60 cm;
 4. Vidēji augstie – 60-80 cm;
 5. Augstie – 90-150cm.

Izmantošana

Flokšu izmantošanas iespējas ir bezgalīgas. Tos var stadīt ainavas stila puķu dobēs un puķu pļavās, romantiskās kompozīcijās dārzos, akmeņdārzos, dobēs vai to apmalēs, pie ūdenskrātuvēm, solitera stādījumos, konteineros un citur.

Svarīgi izvēlēties piemērota augstuma šķirni: Priekšpusei zemāku, fonam – augstāku.

Dažādu šķirņu ziedēšanas laiki ir diezgan izstiepti. Jūnija otrajā pusē sāk ziedēt plankumainā flokša šķirnes – ‘Alpha’, ‘Natascha’. Jūlijā savus ziedus ver skarainie flokši un turpina līdz rudenim – septembrim pat oktobrim.

Flokši ir iecienīti arī kā grieztie ziedi, tie lieliski izskatās ne tikai dobēs, bet arī vāzēs. Tomēr vāzē to mūžs nav garš, bet nedēļu droši vien flokši mūs priecēs. Ziedus labāk griezt agri no rīta, kad tie vēl padzēruši nakts rasu vai vakarā, kad augi jau atpūtušies no svelmainā pusdienas karstuma. Jāskatās, lai ziedkopās ir neatvērušies pumpuri. Nogrieztie flokši nekavējoties jāievietojiet ūdenī, noņemot apakšējās lapas un iešķeļot stublāju apakšu ar tīru asu nazi. Būtu labi pievienot ūdenim speciālu līdzekli, lai saglabātu ūdens svaigumu. Tad nebūs nepieciešams mainīt ūdeni vāzē, tikai papildināt to.

Un vēl viena lieta: flokšu ziedi ir ēdami. To saldi-pikantā garša ir patīkama uz sviestmaizes un salātos, ar ziediem var rotāt desertu, augļu kūkas vai saldējumu.

To visu ņemot vērā, variet atrast savam stādījumam vispiemērotākās flokšu šķirnes!

Lai priecē!