Plašāk par zināmo

<< visi raksti

Ziemciešu stādīšana rudenī.

Pēdējā laika publikācijās teikts, ka ziemcietes varot stādīt tikai līdz 21. septembrim. Diemžēl aizmirsts piebilst, vai šeit domāti kailsakņu vai konteineru jeb iepodoti stādi. Kailsakņiem - piekrītu. Bet konteineru stādiem – nav taisnība.
Ziemciešu konteineru stādus, kas piemēroti augšanai Latvijā, var stādīt, kamēr vien zeme nav sasalusi un tajā var izrakt bedrīti un stādu var dabūt laukā no poda..

Mūsu pieredze liecina, ka pat pēdējā dienā pirms sniega un sala iestādītie augi pārziemo ideāli. Mūsu audzētavā audzētie ziemciešu stādi ziemu paliek uz stādu laukumiem, sakārtoti dobītēs un nekādi papildus netiek segti. Siguldas pusē ziemas mēdz būt bargas, bet Māmuļa Ziema parasti sala dienās mūs aplaimo vismaz ar nelielu sniega kārtiņu. Tas ziemcietīgajiem puķu stādiem ir pietiekami, un 95% no tiem pavasari sagaida sveiki un veseli. Tātad podi sasaluši kramā saulē, lietū un vējā spēj pārziemot vienkārši uz stādu laukuma. Sakņu kamola ierakšana zemē tiem liekas kā nonākšana siltos pēļos.

Iestādītie augi priecāsies, ja plikajam sakņu kakliņam tiks uzbērta augsne, ja stublājus nenogriezīs līdz zemei, lai ir, kur sniegam aizķerties. Palīdzēs arī vieglā kārtā uzklāti egļu vai citu skujeņu zari. Laba ir arī mulča. Tikai to nevajag bērt virsū ziemzaļiem augiem, lai nebojātos lapojums. Sausa kūdra jau ir laba lieta, bet mūsu Latvijas atkušņiem un lietiem bagātajās ziemās tā drīz vien paliek slapja.

Nenoplēsiet saknes no poda izņemtajam augam!

Esiet uzmanīgi ar puķu maigajām saknītēm, kas ieritinājušās puķu podā! Tās nav obligāti jāizjauc. Citādi tas līdzinās kailsakņa stādīšanai ar saraustītām saknēm. Gan jau saknes pašas atradīs ceļu uz jūsu sagatavoto augsni, kaut arī lēnāk.

Rudenī jāstāda pavasarī ziedošās puķes, pavasarī – rudenī ziedošās.

Tas gan nav tik būtiski konteineru stādiem. Tomēr labāk nepakļaut stresam ziedošus augus

Rudens stādīšanas „+”.

+) Dārza darbos aizņemtajam puķumīlim ir vairāk laika.
+) Nav nepieciešams tik rūpīgi laistīt.
+)Augam mazāk pārsteigumu, tas piemērojies konkrētajam
klimatam. Nebūs siltumnīcā izauklētam (izdzītam) stādam jāmērojas spēkos ar ārā valdošo aukstumu!
-) Tomēr priekšā ir ziema – mūsu Latvijas ziema! Grūti prognozējama – vai sals, vai mērcēs, vai karsēs?

Lai prieks!