Plašāk par zināmo

<< visi raksti

Fitolakas reabilitācija – Fitolaka OGAINĀ nevis Amerikas.

Krāšņs, kārtīgs un stabils liela izmēra daudzgadīgs augs mūsu dārzos ir fitolaka. Fitolaka priecē gan ar savu vareno lapojumu, gan baltajām ziedu „svecēm”, gan ar purpursarkanajām ogu „svecēm”. Tā labi aug mūsu klimatiskajos apstākļos, tai novērojama bagātīga pašizsēja. Ar putnu, kas ēd ogas, palīdzību izplatās arī kaimiņdārzos.

Nereti satopama informācija, ka šis ārstniecības augs ir alerģisks un ļoti indīgs. TOMĒR TĀ NAV!

Pateicoties LU Botāniskā dārza darbinieces Ineses Nāburgas pētījumiem, noskaidrots, ka Latvijas dārzos aug nevis indīgā Amerikas fitolaka Phytolacca americana (kā tika uzskatīts līdz šim), bet gan tās radiniece ogainā fitolaka (Phytolacca acinosa); sinonīmi – ēdamā fitolaka (Phytolacca esculenta), Pekinas fitolaka (Phytolacca pekinensis). Sīkāk par to var lasīt žurnāla ”Dārzā” 2010. gada novembra numurā.

Šī fitolaka attiecīgos ķīmiskos savienojumus satur zemākā koncentrācijā. Tāpēc mēs droši varam to izmantot apstādījumos, jo ogainā fitolaka neapdraud dzīvniekus un bērnus, paliekot noderīga arī kā ārstniecisko uzlējumu sastāvdaļa. Sīkāk par lietderīgumu mājaslapas sadaļā Sortiments - ārstniecības augi.

Galvenās atšķirīgās pazīmes:

Pazīme Ogainā fitolaka Amerikas fitolaka
Augstums 1-1,5m līdz 3m
Ziedkopa 15-20 cm gara 30 cm gara
Ogu ķekars augšup vērsts nogatavojoties kļūst nokarens
Auglis segmentos sadalīta oga, segmenti
saglabājas arī nogatavojoties
gatavām ogām segmentācija nav
manāma
Stublāji pārsvarā zaļi stipri sārtojas

Lai mūs priecē ogainā fitolaka.