Ārstniecības augi

<< visi ārstniecības augi

Fitolaka ogainā (Phytolacca acinosa)

 

Sakņu izvilkums tik spēcīgs ar ķīmiskiem savienojumiem, ka lietot to drīkst tikai ĀRĪGI!

Tautas medicīna sakņu izvilkumu spirtā iesaka ārīgi kā pret ­iekaisuma un sāpes remdējošu līdzekli - izmežģījumu, sasitumu, reimatisma, osteohondrozes un poliartrīta gadījumā. To var izmantot gan ierīvēšanai, gan kompresēm. Ārstēšanas kurss ir 10 dienas, tam seko trīs dienu pārtraukums. Ar šādu periodiskumu ierīvēšanu turpina 1 – 3 mēnešus. Smagākos gadījumos pēc ierīvēšanas iesaka ik pārdienas lietot kompreses, taču pirmās piecas reizes izvilkumu vēlams vienādās daļās atšķaidīt ar siltu ūdeni. Ja kompreses rada ādas kairinājumu, to lietošana jāpārtrauc.

Piecus pilienus izvilkuma četrreiz dienā lieto otīta (ārējā auss iekaisuma), laringīta, faringīta, tonzilīta (mandeļu iekaisuma), neiralģijas un angīnas gadījumā. Ar atšķaidītu izvilkumu vai ūdenī izšķīdinātu kaltētu sakņu pulveri var ierīvēt pietūkušus limfatiskos mezglus.

Spirta izvilkumu pagatavo, 10 gramu sasmalcinātu auga sakņu aplejot ar 100 mililitriem 40 – 70% spirta. Tumšā vietā nostādina 14 dienas, tad nokāš.


Locītavu un muskuļu sāpju mazināšanai, kā arī ādas slimību gadījumā piemērota sakņu ziede. To gatavo, kaltētas saknes saberžot smalkā pulverī un pievienojot cūku taukus un saulespuķu eļļu.

 

 Uz sāpošām locītavām iesaka likt arī svaigas fitolakas lapas, tās pārsedz ar siltu vilnas šalli vai lakatu. Auga apsienamos un sulu lieto arī trofisko čūlu un hemoroīdu mezglu mazināšanai, taču liels efekts no tiem nav novērots.

Ogu novārījums veicina arteriālā asinsspiediena pazemināšanos hipertoniskās slimības sākuma stadijās. Var katru dienu apēst 2-3 (23) ogas.

 

Fitolakas ķīmiskie savienojumi ir toksiski daudziem slimības izraisošiem organismiem, tiek pētīts, kā iespējamas pret -AIDS zāles.


Auga preparātus lieto vielmaiņas uzlabošanai, kaltētas saknes – ādas slimību ārstēšanai.

Šis līdzeklis jālieto piesardzīgi un vēlams konsultējoties ar ārstu.