Ārstniecības augi

<< visi ārstniecības augi

Raudene parastā (Origanum vulgare)

Viela, ko satur raudene (oregano), cīnās pret infekcijām labāk kā antibiotikas.

Oregano eļļa satur karvakrolu, pateicoties kuram šim augam piemīt spēcīga pretsēnīšu un antibakteriāla iedarbība.

Gatavo tēju, uzlējumu, briketes.

Lieto iekšķīgi par atkrēpošanas, sviedrējošu un ēstgribas uzlabotāju līdzekli (veicina žults sekrēciju un zarnu peristaltiku), ārīgi — mutes dobuma skalošanai, aromātiskām peldēm.

Derīga kuņģa iekaisuma un pastiprinātas skābes sekrēcijas gadījumā.

Raudeni lieto arī kuņģa-zarnu trakta slimību gadījumos, gastrīta, čūlu gadījumā un, vienkārši, kad sāp vēders kuņģa, zarnu vai kāda cita orgāna spazmu dēļ, kas arī ir visbiežākais sāpju iemesls. Ja, iedzerot raudenes tēju, sāpes pusstundas laikā nepāriet, jāmeklē ārsts- ar vēderu joki mazi.

Recepte: ņem l ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi vāroša ūdens, ļauj ievilkties 10 minūtes. Lieto pa 1/3 glāzes trīs reizes dienā pirms ēšanas, akūtos gadījumos var izdzert visu glāzi uzreiz.

Raudenes vannas palīdz strutainu ādas iekaisumu, augoņu gadījumos, kā arī ar rahītu slimiem bērniem, protams, neaizmirstot terapiju ar D vitamīnu. Recepte: nomēra puslitra burku ar raudenes lakstiem, aplej tos ar 1 litru vāroša ūdens, ļauj ievilkties pusstundu, nokāš caur sietiņu, nevis caur marli, lai nenofiltrētu ēteriskās eļļas, kurām šinī gadījumā ir vislielākā nozīme un pievieno vannai, vannoties patīkamā temperatūrā 15-20 minūtes.